Време

Облачно, попладне со локални врнежи од дожд

Денеска времето во Македонија ќе биде умерено до значително облачно и топло со слаб до умерен ветер од јужен правец. Попладне и во текот на ноќта претежно во западните делови ќе има врнежи од дожд.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 28 Целзиусови степени, Маврово 20, Охрид 23, Битола 27, Крива Паланка и Берово 26, Кавадарци 29, Дојран 31.

Утре времето че биде променливо облачно со сончеви периоди. Во утринските часови претежно на запад ќе има услови за локален дожд. Ќе дува умерен, во западните делови засилен југозападен ветер. Дневните температури ќе се движат од 19 до 33 степени.

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе