Партиско соопштение по автобуската несреќа

Неодговорноста во државата со живот ја плаќаат граѓани, смета Алијанса за Албанците

Трагедиите во нашата држава се множат, а во позадината на секоја трагедија се кријат злоупотреби, криминал и корупција, реагира Алијанса за Албанците во врска со автобуската несреќа во Бугарија во која животот го загубија 45 лица. Како и за несреќата кај Ласкарци, или за пожарот во модуларната болница во Тетово, така и сега нема одговорност од надлежни функционери, смета партијата.

Последната трагедија гна нозе го крена целиот свет, додека во нашата држава никој не чуствува никаква одговорност за животите на 45 граѓани, а ниту пак чуствуваат одговорност за повредените кои треба да се залечат од повредите и психичкиот шок, реагира партијата.

„И во оваа трагедија, како и во минатите, на виделина излегоа скандалозни дејства. Еден автобус којшто се движи низ регионот без потребната дозвола, неевидентиран во електронскиот регистар и со дозволено движење од царината и граничната полиција. И сето ова заврши само со одземање на дозволата на компанијата и отпуштање на двајца цариници. Одговорност во овој случај треба да сносат тие што до ден денес ги немаат следено и ја немаат проверувано работата на превозниците, иако претходно ја имавме трагедијата кај Ласкарци каде што исто така имаше жртви и исто така беше констатирано дека има злоупотреби и скандалозни технички пропусти“, наведува Алијанса за Албанците.

Партијата нагласува дека како за Ласкарци, така никој не понесе одговорност  ниту за 14-те жртви во модуларната болница во Тетово, каде што исто така министерот и заменик министерот за здравство и директорот на болницата во Тетово продолжуваат со работа иако беа констатирани пропусти и злоупотреби.

жНеодговорноста на високите функционери на државата, криминалот и корупцијата во институциите, граѓаните ги плаќаат со живот, со болка и со трагедии што не се паметат од независноста на државата, нагласува Алијанса за Албанците.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе