СДСМ

Костадинов: Мицкоски во одбрана на криминалите на Груевски

Нема да успеат обидите на Христијан Мицкоски да ги одбрани криминалите на тајкуните на режимот на ВМРО-ДПМНЕ. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ одработуваат за тајкуните на режимот и обвинетите криминалци, надевајќи се дека ќе ја поткопаат правната држава, дека нема да успее да се донесе новиот закон за ЈО, дека нема да станеме членки на ЕУ и НАТО, а вистинските криминалци да ги спасат и замислете, пробуваат да ги претстават како жртви, реагираше Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ на денешната конференција за медиуми на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

„Клучниот осомничен во еден од случаите на СЈО, „Империја,“ Мицкоски се обиде да го претстави како жртва. Единствената агенда на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски беше и останува одбрана на криминалот на режимот. Мицкоски денеска јасно потврди дека се сретнал со лицата кои се осомничени и кои се гледаат на објавените снимки за случајот Рекет.

Сега треба отворено да излезе пред јавноста и да даде одговори: Со кои две лица, кои се гледаат на објавената снимка се има сретнато? Што примил Христијан Мицкоски на рака? Дали Мицкоски се сретнал со авторот на текстовите во Будимпешта? Дали се сретнал со тајкунот осомничен во случајот „Империја“ и зошто?

Најавите на Мицкоски за некакви протести не се ништо друго туку последен обид за одбрана на криминалот на режимот, поттикнат од неговиот шеф Никола Груевски.

Јасно му е на Мицкоски дека поддршка од граѓаните нема. Сѐ што прават ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски е само ширење на лажни вести од белиот дворец, скапо платен од парите на граѓаните. На Христијан Мицкоски му упатуваме јасна и недвосмислена порака:  Нема да успеат твоите обиди да ги загрозиш случаите што се водат против криминалците и  криминалите на режимот, на твојот шеф, ниту вашите тајкуни. Секој, кој што се огрешил пред законот, од прв до последен ќе одговара“, изјави Костадинов.

Визија на развиениот свет е државните авторитети да го гледаат спортот како средство за подобар економски и социјален развој.

повеќе

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе