Реакција

Јанушев: Дали Кичеец е заштитен сведок на СЈО за „Империја“?

Дали Зоран Милески-Кичеец е заштитениот сведок на Специјалното јавно обвинителство случајот „Империја", прашува ВМРО-ДПМНЕ. Милески е во притвор за случајот „Рекет".

„Јавно прашуваме дали е ова точно? Дали на човекот кој е осомничен за рекет, од страна на СЈО му бил доделен статус на заштитен сведок? Доколку е така, тоа е потврда на бесрамниот мафијашки пристап на оваа власт која бескрупулозно ги злоупотребува институциите за лично богатење и вршење на политички притисоци и уцени на сите кои мислат поинаку од Зоран Заев“, изјави денеска Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

СЈО лани во ноември го отвори случајот „Империја“, во кој осоменичени се 13лица, меѓу кои и бизнисменот Орце Камчев и поранашениот шеф на УБК, Сашо Мијалков, заедно со Ратка Куноска Камчева, Христина Камчева Стојческа, Цветан Панделески, Владислав Стајковиќ... за злосторничко здружување, оштетување или повластување на доверители, злоупотреба на службената положба и овластување, измама и перење пари и други приноси од казниво дело.

Кичеец беше познат како човек близок до Сашо Мијалков, а претходно бил дел од обезбедувањето во СДСМ. Милески од 2006 година се зближува и со Дејан Митрески – Урко, од обезбедувањето на поранешниот премиер Никола Груевски.

Камчев и Кичеец биле блиски до 2013 година, до инцидентот во кафулето „Интермецо“ во Скопје.

Визија на развиениот свет е државните авторитети да го гледаат спортот како средство за подобар економски и социјален развој.

повеќе

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе