Да се избрише видеото за да се заштити тепаната девојка, апелира ХКЧП

Хелсиншкиот комитет за човекови прави испрати апел до медиумите и граѓаните да го отстранат видеото со вознемирувачка содржина на кое се гледа како двајца насилници малтретираат девојка. Овој апел е во интерес и заштита на оштетената девојка. По објавеното видео и овој настан, двете лица беа веднаш приведени и Обвинителството отвори постапка против нив. 

„Апелираме до медиумите и граѓаните да го отстранат видеото од насилничкиот акт врз девојката од Штип, кое се прошири на порталите и социјалните мрежи. Објавувањето и споделувањето на бруталниот видео материјал претставува продолжена виктимизација и понижување на жртвата. Да покажеме одговорност и емпатија и да не го дозволиме тоа“, се вели во реакцијата на Хелсиншкиот комитет за човекови права во врска со овој настан. 

 

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе