Алијанса за Албанците: Освен за „Рекет“, бараме разврска и за „Пациент“, „Титаник 3“, „Маџар телеком“...

Ја поздравуваме одлуката на обвинителството да го расветли и до крај да го истражи случајот „Рекет" носејќи ги на обвинителка клупа сите инволвирани во случајот вклучувајќи ја и Катица Јанева. Апелираме до надлежните правни институции да ги истражат сите случаи во кој се инволвирани функционери на ДУИ, почнувајќи од случајот „Маџар телеком", „Титаник 3" „Пациент" како и случајот со злоупотреби во пензиско-инвалидскиот фонд, соопшти Алијансата за Албанците.

„Ако сакаме да имаме целосна правда, тоа не треба да биде селективна и да важи само за еден дел од режимот, туку треба да биде бескомпромисно и да ги опфати сите без исклучок“, соопшти АА.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе