Алијанса за Албанците и Алтернатива: Тротинети и обвинувања за администраторите, 2 милиони евра автомобили за министрите

Владата потпиша договор за купување на 45 луксузни автомобили на лизинг, за што ќе плати вкупно околу 2 милиони евра за само 36 месеци. Ова е една од најсериозните злоупотреби на парите на граѓаните, во време кога економијата е пред колапс, бизнисите во земјата се пред банкрот, додека граѓаните секојдневно ја напуштаат земјата поради сиромаштија и економска криза, се вели во соопштението на Алијанса за Албанците и Алтернатива.

„Овој скандал уште еднаш го извади на виделина вистинското лице на Владата на СДСМ-ДУИ. Да потсетиме, пред неколку дена,  зелениот министер, Бујар Османи, промовираше тротинети  со електричен погон за администраторите, исмејувајќи ги, а неговиот шеф Зоран Заев ги обвини дека администраторите се корумпирани и дека министрите се чисти.                                                                                      Алијанса за Албанците и Алтернaтива ценат дека неодамнешната одлука на Владата потврди дека Зоран Заев и Али Ахмети веќе го надминале Никола Груевски, како за набавка на луксузни автомобили, така и за потценување и злоупотреба на администрацијата. Ве уверуваме дека правдата наскоро ќе дојде за сите во оваа држава. Оние кои злоупотребуваат ќе одговараат и за последниот денар што го украле од џебот на народот“, соопшти коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива.

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе