Алијанса за Албанците бара итни мерки за расчистување на „Рекет“

Алијанса за Албанците, по објавувањето на видео снимката од италијанскиот весник „Ла Верита“, преку соопштение денеска побара итно да се преземат сите законски мерки за да се расчисти целосно случајот „Рекет“ и да се прошири истрагата.

Од партијата истовремено бараат да се отвораат истраги за сите предмети кои што се во предистражна постапка, како што е предметот „Пациент“ и други.
„Случајот ‘Рекет‘ е доволен доказ дека сите тие случаи се пропаднати поради ‘рекет‘ а  видео материјалот кој што е објавен денес го потврдува тоа“, се вели во партиското соопштение.
Алијансата за Албанците уште еднаш го повтори и барањето за „обвинител од ЕУ“ како решение за излез од ќорсокакот во кој се најде правосудниот систем во државата.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе