Соопштенија

СДСМ да не молчи и да одговори дали и кои нивни функционери присуствувале и знаеле за средбите на Талат Џафери со лица од Чеченија кои претставуваат ризик за безбедноста на Македонија и западниот свет. Граѓаните треба да добијат одговор дали и Ковачевски како дел од владата, знаел за средбите на Талат Џафери со чеченската делегација предовдена од пратеникот на Думата Абдул-Вајед Нијазов, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ по инфомациите за средбите на претседателот на Собранието со делегација на руската Чеченска Република.

22 Мај 2022 - 10:17

Тие кои имаат полна уста со реторика за интеграции и обвинувања кон другите за Русија, се демаскираа на најскандалозен начин. Во пресрет на 20-годишнината од нивната партија, претседателот на Собранието Талат Џафери прими делегација соработници на Рамазан Кадиров на 70-годишнината од таткото на прорускиот лидер. Сето ова се случи во Собранието на Северна Македонија, највисоката законодавна институција на земја членка на НАТО, се вели во реакцијата на Алијанса за Албанците по информациите дека Џафери лани примил делегација на на руската Чеченска Република.

22 Мај 2022 - 08:39

Според неофицијални извори на кои се повикуваат неколку медиуми, од страна на министерот Бујар Османи се врши притисок за „пригушување“ на македонската дипломатија, што резултира со нејзино недејствување во Советот на Европа на штета на националните интереси. Иако, во Советот на Европа изминатиов период била иницирана посериозна активност за спроведување на пресудите на Европскиот суд за човекови права против Бугарија, МНР предводено од Османи реагирало македонските дипломати да не учествуваат во овој круцијален процес, се вели во реакцијата на Левица.

19 Мај 2022 - 11:44

И во услови на најголема економска и енергетска криза, СДСМ продолжува со политиката на покачување на платите и вреднување на трудот на работниците, преку отворен и инклузивен дијалог. Потврда дека само преку социјален дијалог може да се дојде до решение е постигнатата согласност меѓу Владата и СОНК за најголемо покачување на платите во образованието за 15 отсто, се вели во денешното соопштение на СДСМ.

18 Мај 2022 - 08:42

На вчерашната седница на ИК на ВМРО-ДПМНЕ се разгледа целата ситуација во која се наоѓа државата, оценето е дека СДСМ и ДУИ имаа доволно време да покажат што можат и умеат и да ја придвижат државата напред. Тоа не го направија, напротив, државата е уназадена, народот посиромашен, а криминалот е секојдневие. Од тие причини на 18 јуни, ВМРО-ДПМНЕ ќе организира голем протест пред Владата за промени и пад на оваа власт, соопшти партијата.

17 Мај 2022 - 08:23

СДСМ обвини дека „на опозицијата откако и пропадна деструктинвата идеја за блокирање на Собранието, невидените чекори кои ги најавуваше Мицкоски се сведоа на еден протест за еден месец од сега.

17 Мај 2022 - 06:16

Откако им пропадна деструктинвата идеја за блокирање на Собранието, ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе се договара како да ги блокира граѓаните и државата. Упорни да направат штета по секоја цена со цел да остварат лична и партиска корист, се вели во денешното соопштение на СДСМ.

16 Мај 2022 - 09:15

„Објавата на стапката на инфлација од 10,5% на годишна основа, ги потврди стравувањата дека инфлацијата излезе од контрола, а доцната реакција на носителите на економските политики, недоволната будност на оваа Влада дека треба навремено да се справи со предизвикот на енергетската криза и растот на цените, ѝ донесе на Македонија инфлација каква што не сме имале од 1995 година. Време е за избори", порачува ВМРО-ДПМНЕ.

15 Мај 2022 - 09:00

„Северна Македонија и Црна Гора имаат исклучително добра и интензивна соработка, но и разбирање во однос на заокружувањето на нашите взаемни стратешки цели, кои со војната во Украина добиваат важна, ако не пресудна, безбедносна и геополитичка димензија" истакнал шефот на македонската дипломатија Бујан Османи во разговорот со црногорскиот министер за надворешни работи Ранко Кривокапиќ, посочувајќи на взаемниот интерес за членството на двете држави во Европската Унија.

14 Мај 2022 - 11:20

„Пропаднаа обидите за блокада на Собранието од страна на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ по налог на Христијан Мицкоски. Дневниот ред се усвои и Собранието продолжува со работа и покрај тоа што два дена се потрошија на нивните бесмислени предлози. Во време на најголема светска економска и енергетска криза, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ заради лични интереси на Мицкоски го блокираат Собранието наместо да работат за граѓаните кои им дале доверба“, порачуваат од СДСМ.

14 Мај 2022 - 08:59

Категорично се спротиставуваме на синодалниот акт за канонско и евхаристиско единство на ерархијата Охридска црква од страна на Вселенската патријашија. Со овој акт, во членот 3, Македонсктата православна црква – Охридска археипескопија самата се откажа од името  Македонија и сите зборови кои произлегуваат од името Македонија. Со овој договор, црквата си доби свој, „Преспански Договор“, и се откажува од македонштината, се вели во резкцијата на здружението Нов АСНОМ.

13 Мај 2022 - 21:21

„Данела Арсовска ги заборави граѓаните, нема бесплатен превоз, а во Шуто Оризари пак, и воопшто нема превоз. Три месеци Градот Скопје предводен од Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ, им нема платено на приватните автобуски превозници и затоа од денеска тие повеќе не сообраќаат на редовните линии. Нема ден а на површина да не излезе неспособноста на градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска“, реагира СДСМ на веста дека приватните превозници во рамки на ЈСП веќе немаат пари да ги одржуваат автобуските линии кон Шуто Оризари. 

12 Мај 2022 - 11:30

На таблото насловено како „Државна криминална академија“ ВМРО-ДПМНЕ објави фотографии од актуелни и бивши државни и партиски функционери на СДСМ. Ова табло е реакција на подмладокот на СДММ објави табло на „неработниците“ од ВМРО-ДПМНЕ на чело со претседателот на партијата Христијан Мицкоски.

12 Мај 2022 - 08:12

Градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари, кој беше генерален секретар на Алијанса за Албанците, е назначен за потгпретседател на партијата. По неодамнешниот конгрес синоќа бил одржан првиот состанок на партиското претседателство на кој едногласно била донесена одлуката Алијанса за Албанците да има само еден потпретседател и таа функција му е доделена на Таравари. Алијанса за Албанците ќе објави конкурс за претседателите на партиските ограноци.

10 Мај 2022 - 11:20

Ова е историски ден за македонскиот народ, македонската држава и македонската црква. МПЦ-ОА е примена во канонско единство со другите православни цркви со одлука на Вселенската константинополска патријаршија. Статусот на автокефалност и томосот сепак ќе зависат од Српската православна црква, која останува единствена православна црква која не ја признава МПЦ-ОА, се вели во реакцијата на ТМРО.

09 Мај 2022 - 22:04

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе