Соопштенија

Заев вети – Заев излажа. Три години празни ветувања дека сме го добиле датумот и дека отпочнуваме преговори со Европската Унија, три години разочарувања за граѓаните. Уште пред три години, Заев вети дека ќе си поднесе оставка доколку не почнеме преговори со ЕУ. Поминаа три полни години од сликата во авионот со која Заев не убедуваше дека веќе преговараме со ЕУ, се вели во денешната изјава на Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

23 Јуни 2021 - 10:58

Апсолутната неспособност и неодговорност на Мила Царовска создаде целосен хаос во образованието. Учебната година на Царовска како министер ај што почна со доцнење од еден месец, ај што немаше ништо од помпезно најавуваната национална платформа за онлајн учење, ај што ги лажеше граѓаните за наводен фински концепт за да го оправда укинувањето на историјата како посебен предмет, ај што диктаторски се обидува да наметне антиреформи и измени на закони, спротивно на мислењето на јавноста и експертите, на крајот на годината и се случи најголемиот скандал, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

22 Јуни 2021 - 09:08

Додека владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев прават дипломатска офанзива за деблокирање на евроинтегративниот процес, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да дејствува на штета на државните и националните интереси. СДСМ заедно со граѓаните гради европска иднина и општество на еднакви шанси за сите, се вели во денешното соопштение на СДСМ.

22 Јуни 2021 - 09:05

Разликата помеѓу одговорниот, државнички однос на СДСМ и деструктивноста на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски секојдневно се потврдува. Додека СДСМ секојдневно е на терен меѓу граѓаните, на маалски и урбани средби, на граѓански трибини, ВМРО-ДПМНЕ е сама и изолирана, во темните подруми на лажните вести и деструкциите, велат од СДСМ во утринското соопштение. 

21 Јуни 2021 - 09:34

Граѓаните по вина на Заев и Филипче направија трошоци за пат до вакцинални пунктови во соседните земји затоа владата да им ги рефундира потрошените средства за вакцинација надвор од земјава.  Неспособноста на Филипче и Заев резултира со тоа околу 20 илјади граѓани викендов да се ревакцинираат, а некои и вакцинираат против корона главно во Србија, некои и во Бугарија, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

21 Јуни 2021 - 08:53

Град Скопје четири години стагнира, без ниту еден капитален проект, а за тоа е најзаслужен градоначалникот Петре Шилегов, кој се расфрла со народни пари и продолжува со недомаќинското работење, обвинува преку соопштение ВМРО-ДПМНЕ. Партијата вели дека додека дел од граѓаните немаат водовод или и канализација, дека Шилегов се расфрла со пари купувајќи во регионот најскапи улични чешми и поставува скапи клупи од тропско дрво.

20 Јуни 2021 - 11:19

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. УВ индексот ќе биде 8.

20 Јуни 2021 - 06:45

„Од белата палата се повикуваат на медиумски шпекулации, без наведен извор и градат конструкции, со кои наштетуваат на државните и националните интереси, а тоа е политички аматеризам и класично антидржавно однесување“, реагира СДСМ на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ на која, повикувајќи се на бугарски медиуми, беше искажан сомнеж дека премиерот Заев во Софија понудил решение на спорот со ормулацијата „ист јазик, меѓународно признати македонскиот и бугарскиот како два јазика". Владата вели дека нема преговори за идентитетот и јазикот

19 Јуни 2021 - 17:12

Во Македонија под режимот на мафијата на Заев, граѓани од прв и втор ред има и дури и во издавањето на пасоши. И тоа во прв ред се криминалците блиски до Заев, дури и странските, а во втор ред се сите останати граѓани на Македонија. Заев и Оливер Спасовски им дадоа пасоши  на озлогласени и најбарани светски криминалци, но не им даваат на македонските граѓани, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

19 Јуни 2021 - 09:31

Од утрово е зголемена фреквенцијата на возила за влез во Србија, најголемиот број од нив патуваат заради ревакцинација со вакцината Астразенека. Ревакцинацијата со вакцината на овој производител се врши три месеци по првата доза, која тие ја примија во текот на првата акција  на српските власти за бесплатна имунизација на граѓани од регионот. Станува збор претежно за лица помлади од 60 години, на кои според македонските здравствени протоколи, од безбедносни причини, не им се дава вакцина Астразенека. Во Србија патуваат и граѓани кои очекуваат бесплатна прва вакцина против ковид-19.

19 Јуни 2021 - 08:26

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата да објави каков предлог однел премиерот Зоран Заев во Софија, со оглед дека велел оти се преговара само за португалскиот предлог.

18 Јуни 2021 - 09:26

Имаме јасна цел, а таа е напредна Македонија со заштитени национални и државни интереси. Во таа насока е и стратегијата „Македонија за сите луѓе“ која ги обединува сите оние кои ја сакаат својата татковина, кои имаат искрени патриотски чувства, кои имаат волја, капацитет и желба да ја градат Македонија, но првенствено да се спротивстават на мафијата на власт која секој ден ја разградува државата. Затоа и новиот визуелен идентитет кој ги содржи боите синоним за борба, идеали, трнлив пат, но и успех, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

17 Јуни 2021 - 10:00

Пред  три години,  Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев презеде одговорност, влезе одлучно во процесите и испиша нова историја. Денешниот ден во 2018 година, останува врежан датум кога се реши тридецениското отворено прашање кое ја загрозуваше иднината на нашата држава. На овој ден пред три години се постигна договор со нашиот сосед  Грција, се потпиша  Договорот од Преспа. Овој договор значеше отворање на земјата кон светот, влез во НАТО но и значеше зачувување и гаранција на нашиот македонски идентитет, македонскиот јазик и култура, се вели во денешното соопштение на СДСМ.

17 Јуни 2021 - 09:55

Зелената партија ДОМ се придружува кон граѓанската иницијатива во Кочани за распишување на референдум за изјаснување на граѓаните на општината за изградба на мала хидроелектрана на Мала Река. Количините на потенцијално произведената електрична енергија од Мала Река се толку многу мали, што не можат во никој случај да ја надополнат штетата која хидроелектраната трајно ќе ја нанесе врз автохтониот природен потенцијал и биодиверзитетот на овој дел од Осогово, нагласуваат од ДОМ.

15 Јуни 2021 - 10:41

За 2.204 угостителски објекти со 11.235 вработени, кои беа затворени со владината одлука за спречување на ширењето на ковид-19, обезбедени се 5,77 милиони евра, се наведува во денешното соопштение од СДСМ.

15 Јуни 2021 - 10:16

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе