ВРЕМЕ

Сончево, топло, со температури до 36 степени

Сончево и топло со умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер, е временската прогноза за денеска. Попладне можна е локална појава на краткотраен дожд и грмежи.

Максималните дневни температури денеска ќе достигнат и до 36 Целзиусови степени: Скопје 33, Маврово 27, Охрид 30, Битола 32, Кавадарци 34, Крива Паланка 30, Берово 29, Гевгелија 36...

И утре времето ќе биде сончево и топло, со температури од 30 до 37 степени и УВ индекс 9.

Во сабота времето ќе биде променливо облачно со повремен дожд во западните делови од земјата и дневни температури од 30 до 38 степени.

В недела пак ќе имаме сончево и топло време со мала до умерена облачност и со слаб ветер од јужен правец. Дневните температури ќе се движат во интервал од 31 до 38 степени.

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе