Продолжува невообичаено топлото време

Сончево со температура до 27 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од четири до 13, а дневната од 22 до 28 Целзиусови степени.

Во Скопје, сончево и топло. Утринската температура ќе се спушти до 10, а дневната ќе се искачи до 27 степени. Во Маврово 21, Охрид 22, Битола 25, Кавадарци 27, Крива Паланка 24, Берово 23, Дојран 28 степени.

Продолжува периодот на претежно сончево и топло време. По одделни котлини ќе има услови за слаба утринска магла.

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе