ВРЕМЕ

Сончево и топло време

Денеска времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер.

Во Скопје дневната температура ќе достигне до 30 Целзиусови степени, Маврово 21, Охрид 25, Битола 27, Кавдарци 31, Крива Паланка и Берово 26, Дојран 32...

Следува период на сончево време и свежи утра, а преку денот ќе биде сѐ потопло. За време на викендот дневните температури насекаде ќе бидат над просекот.

 

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе