Снежна лавина кај манастирот Бигорски, патот Маврово- Дебар целосно во прекин

Собраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На повисоките места има остатоци од кашаст снег, по интервенција на дежурните служби. Снег врне во Крива Паланка, Страцин, Попова Шапка, Павлешници и Кула.

Поради снежна лавина кај манастирот Бигорски патниот правец Маврово- Дебар целосно е во прекин од 6 часот, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија.

Оттаму информираат дека има  престанок на важноста на забраната за тешки моторни  возила(ТМВ) на Ѓавато, нормализиран е сообраќајот од 7часот. Престанок на важноста на забраната зa TMВ на Пресека, нормализиран е сообраќајот од 9ч.Во 9.25 часот престанува забраната за движење на ТМВ на патниот правец Ресен-Охрид преку превојот Буково.

Забрани за сообраќај на тешки товарни возила има на патните правци Струга - г.п. Ќафасан, Струга - Дебар, крак Маврово - Дебар, крак Стража - село Колари - Кичево. На патниот правец Тетово - Попова Шапка има забрана за сообраќај на тешки товарни возила и автобуси, соопштија од АМСМ.

Владите постојано ги повторуваат истите грешки. Тие го сметаат долгот како предност за долгорочен раст, наместо она што тој всушност е: тежок товар и извор на масивни долгорочни ризици.

повеќе

Гостиварскиот градоначалник од сограѓаните побара да бидат потолерантни кон однесувањето на печалбарите.

повеќе

Дента кога македонската делегација беше на пат за Нивици, Заев со себе требаше да понесе еден венец.

повеќе