Снег во западна Македонија, забрана за камиони на премините Стража и Маврово

Поради интензивни врнежи од снег на планискиот премин Стража од 16,40 часот е воведена  забрана за тешки товарни возила. Претходно ЈП Македонијапат, соопшти дека од 16,10 часот поради интензивен снег забрана за тешки товарни возила е воведена и на планинскиот премин Маврово. 

Физичарот Стивен Хокинг го револуционизира начинот на кој научниците размислуваат за тоа како почнал нашиот универзум и како се однесува.

повеќе

Словенечкиот филозоф Славој Жижек за британски Индипендент ја коментира изјавата на рускиот претседател Владимир Путин за новото нуклеарно вооружување.

повеќе

Шарената револуција ја создадоа граѓаните, но некои ја искористија за лични интереси со што директно ги навредија сите чесни и искрени учесници на протестите.

повеќе