Скопје

Пред поликлиниката „Јане Сандански" во oпштина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

21 Јули 2019 - 14:04

Боки 13, за кого е одреден 30 дневен притвор, три недели пред да биде уапсен, тврдеше дека се измислени приказните дека со рекет извлекувал куферчиња со пари од бизнисменот Орце Камчев. Прилог на Види-вака.

20 Јули 2019 - 11:13

Поради реконструкција на водоводна мрежа ф-80 на улицата „Кузман Шапкарев“ бб, прекинато водоснабдување имаат дел од корисниците од населбата Ѓорче Петров-2. Прекинот ќе трае до завршување на интервенцијата, соопшти ЈП „Водовод и канализација - Скопје“. 

20 Јули 2019 - 11:03

Денеска и утре во периодот од 9 до 16 часот ќе се одржи меѓународен ридско брзински натпревар во автомобилизам „Награда на град Скопје – Водно 2019", организиран од страна на АКК Кастум Кар Реисинг Тим Скопје со старт од улицата „Тодор Александров", па до Средно Водно во Скопје.

19 Јули 2019 - 17:31

Aко некој денес во Македонија сака да увезе младо говедско месо, односно „бејби биф“, за тоа прво ќе мора да побара дозвола од сопственикот на оваа трговска марка, ЗОЛА компани од Страцин, Кратово. Ако некој сака да инвестира во Македонија и да отвори фарма за производство на „бејби биф“ месо, ќе мора прво да се разбере со Зоран Лазаревски, сопственикот на ЗОЛА компани. До оваа апсурдна ситуација е дојдено благодарение на Државниот завод за индустриска сопственост.

19 Јули 2019 - 10:52

ЈП Водовод и канализација-Скопје информира дека поради дефект на приклучна цевка ф5/4 на Бул. „3-та Македонска Бригада“ 25, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од улицата „Венјамин Манчуковски“ од 09:00 часот до отстранување на дефектот.

 

19 Јули 2019 - 10:44

Град Скопје реагира на „лагите изнесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на која го обвинуваат градот за фрлање шут во населено место „Кирил Петрушевски”, кај поранешната депонија Вардариште“.

18 Јули 2019 - 17:11

Општина Гази Баба со забрзано темпо прераснува во општина со најмногу диви депонии во Република Македонија. По пријава на граѓаните на населено место „Кирил Петрушевски“ дојдовме на лице место да ги охрабриме надлежните институции да реагираат на оваа еколошка катастрофа што зазема огромни размери, изјави Тони Бојковски, претседател на Советот на општина Гази Баба.

18 Јули 2019 - 16:28

Последните случувања со приведувањето на Бојан Јовановски, менаџер во кабелската телевизија 1ТВ отвора сомневање за сериозна злоупотреба на медиумите на сметка на лично богатење на поединци. Овој развој на настаните поврзани со 1ТВ претставуваат и удар врз репутацијата на професионалното новинарство, а доколку нема соодветна правна разрешница може да предизвика и намалување на довербата кон новинарите и медиумите во целост, соопштува Здружението на новинарите на Македонија.

18 Јули 2019 - 11:29

Денеска поради уличен дефект Ф 80 мм на раскрсницата меѓу улиците „Гостиварска“ и „Кузман Шапкарев“ прекинато водоснабдување имаат жителите на улиците „Гостиварска“, „Кузман Шапкарев“, „Мијачка“, „Жеденска“, „Смилевска“ и дел од „4 Јули“ и „Црногорска“. Прекинот ќе трае до санирање на дефектот, соопшти ЈП „Водовод и канализација - Скопје“.

18 Јули 2019 - 08:47

Град Скопје ги информира граѓаните дека поради изведување на градежни работи, на дел од булеварот Партизански одреди, од денеска ќе се воведе привремен сообраќаен режим.

17 Јули 2019 - 16:11

ЈП Водовод и канализација-Скопје информира дека поради уличен дефект ф-150 мм  на ул. „Кузман Шапкарев“ (последна 5-ка) во Ѓорче Петров, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од улиците „Кузман Шапкарев“, „Црногорска“, „Гостиварска“, „Беаз Куле“ и дел од „Борис Сарафов“. Водоснабдувањето ќе биде прекинато од 10.00 часот до завршување на работите.

17 Јули 2019 - 10:51

Денеска поради изведување на водоводен приклучок ф-200мм на улицата „Алија Авдовиќ“ бб во близина на Фортуна, прекинато водоснабдување ќе имаат жителите на дел од улицата во село Сингелиќ и Попово маало во Стајковци. Водоснабдувањето ќе биде прекинато од 9 до 13 часот, соопшти ЈП „Водовод и канализација - Скопје“..

 

17 Јули 2019 - 07:52

Корисниците од улиците 512, 515, 516, Топлана, Комуна и Комунална хигиена во населба Ќерамидница во општина Гази Баба утре од 10.30 до 15.30 часот ќе бидат без вода, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи по известување добиено од ЈП „Водовод и канализација".

15 Јули 2019 - 18:35

Статистичките податоци покажуваат дека традиционално во летниот период двојно се зголемува бројот на сообраќајни незгоди, а со тоа двојно се зголемува и бројот на загинати и повредени лица во сообраќајни незгоди. Согласно тоа, РСБСП, АМСМ и СИЗ „Македонија Сообраќај – Америт", се придружуваат на кампањата на МВР и заеднички најавуваат дека оваа лето безбедноста на сообраќајот на патиштата ќе биде врвен приоритет.

15 Јули 2019 - 12:26

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе