Земјотрес од 5,3 степени, скопјани на улица

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.10 часот.

Епицентарот на земјотресот бил на пет километри од центарот на градот, во регионот на Скопска Црна Гора на длабочина од два километри.

Утрово во седум часот скопјани почувствуваа земјотрес кој беше со јачина од 4,4 степени. 

Земјотресот бил почувствуван и во Велес, Тетово и Македонски Брод, а и во Србија и Косово.

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе