По вчерашната сообраќајка

Владата за сообраќајката на директорот на МНТ: Лице кое сторило вакво дело не може да извршува јавна функција

За сообраќајната несреќа што се случи вчера Владата најавува дека МВР и сите останати надлежни институции детално ќе го истражат случајот и сите наоди веднаш ќе бидат соопштени.

Миле Бошњаковски, портпаролот на Владата вели дека секој мора да ја понесе одговорноста според законот за она што го сторил независно од неговата функција. „Лице кое го довело во опасност животот на друго лице и сторил ваков прекршок не може да раководи со институција и да извршува јавна функција“, го пренесе ставот на Владата Бошњаковски.

Вчера околу 19 часот во скопската населба Кисела Вода директорот на МНТ Д.С. (54) предизвика сообраќајна несреќа удирајќи со неговото возило БМВ во Е.С., девојка на 27 години. Полицијата го проверува процентот на присуство на алкохол во крвта кај шоферот.   

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе