Утре изменет сообраќаен режим во Скопје

Утре на улицата „1732" (зад Националната фудбалска арена во Градскиот парк) поради однапред најавено снимање во организација на агенцијата за маркетинг „Дивисион" од Скопје, сообраќајот по оваа улица од потегот кај ресторанот „Опатија" до фудбалскиот терен на АРМ ќе биде затворен во период од 6 до 19 часот, а сообраќајот ќе биде пренасочуван по околните сообраќајници.

„Исто така утре во периодот од 11 до 13 часот, поради спортската манифестацијата - трка со ролери - во организација на ЈУ „Детски културен центар" Карпош од Скопје, со траса на движење од булеварот „Илинден" (пред фонтаната во Градскиот парк) до крстосницата на булеварот „Илинден" со улицата „Никола Тесла" (кај седиштетот на ЈП Паркови и зеленило) во Скопје, оваа делница ќе биде затворена за сообраќај, при што сообраќајот ќе се пренасочува по околните сообраќајници", се вели во соопштението на МВР од каде апелираат до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници по сообраќајниците каде што ќе се одвиваат настаните.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе