Град Скопје

Уништен видиковец на Водно

Од Град Скопје информираат дека деновиве на Водно е уништен видиковец. 

Oд Град Скопје информираат дека непознати сторители деновиве уништиле еден видиковец на јужната страна на врвот на Водно.

При вандалскиот чин урната е дрвената конструкција, а потоа истата е кршена и палена, велат градските власти. 

Град Скопје апелира до граѓаните да ја чуваат и одговорно да се однесуваат со поставената урбана опрема во парк-шумата Водно и на сите други јавни површини во градот.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе