Студентите од „Пелагонија“ си го исчистија ѓубрето

Студентите од студентскиот дом „Пелагонија" во скопската населба, по големите критики од јавноста сами ја исчистија депонијата, која настанала поради тоа што сметот го фрлале низ прозорците.

За денеска напладне беше најавена акција на ЈП Комунална хигиена за расчистување на депонијата иако тоа не е нивна надлежност.

Студентите наидоа на остри критики од јавноста откако на социјалните мрежи се појави фотографија од депонијата.

 

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе