ЈП „Комунална хигиена“

Со 80 работници се чисти снегот и мразот од скопските улици

Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје во текот на целиот ден и во вечерните часови работат на расчистување на паднатиот снег и мразот од булеварите и поголемите улици во сите скопски општини, соопшти вечерва ЈП „Комунална хигиена“.

„Приближно 80 работници се ангажирани за расчистување на централното градско подрачје, Старата чаршија, плоштадот и улицата Македонија, како и реонот околу Градската болница, Државната болница и поликлиниката Бит Пазар. Воедно се расчистуваат и посолуваат и пешачките патеки и тротоарите на мостовите, со цел да се овозможи проодно движење на граѓаните”, соопштуваат од претпријатието и најавуваат дека ќе продолжат со активностите и во текот на ноќта.

Автомотосојузот на Македонија веќе информираше дека снег врне низ цела држава, а сообраќајот се одвива по влажни коловози со остатоци од кашест снег по интервенција на екипите на ЈП „Македонија пат“.

Во сила се забрани за движење на камиони на патните правци Градско-Прилеп преку планискиот премин Плетвар, крак Маврово-Дебар, Гостивар-Кичево преку преминот Стража, Струга – граничен премин Ќафасан и Тетово-Попова Шапка каде за останатите возила е задолжително користење на зимска опрема.

Истовремено Дирекцијата за заштита и спасување апелираше до градоначалниците и општинските служби навреме да преземат активности за расчистување на снегот и снежните наноси, заради нормално одвивање на сообраќајот и заштита на населението согласно обврските од Законот за заштита и спасување.

Неопходно е да се надминат бариерите кои во моментов се присутни во регулаторната, политичката, финансиската и пазарната рамка и кои го кочат напредокот кон обновливите извори на енергија.

повеќе

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе