Пожарот кај Буковиќ е под контрола, гаснењето продолжува утрово

Екипите на противпожарната единица на град Скопје синоќа го локализираа шумскиот пожар над скопското село Буковиќ, а гаснењето ќе продолжи утрово. Останува да се гасне и пожарот меѓу селата Раовиќ и Ласкарци кој е под контрола.

Пожарот избувна вчера околу 10 часот наутро на непристапен терен над скопското селото Буковиќ, меѓу селата Раовиќ и Ласкарци. Опожарена е дабова и деградирана шума. Со огнот е зафатена територија од околу 100 хектари.

Пожарот го гаснеа три противпожарни возила и вработени од ЈП „Национални шуми".

 

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе