Повторно пријави за бомби во осум средни училишта во Скопје

На меил адреси на осум средни училишта во Скопје денеска повторно била упатена закана за поставена експлозивна направа, потврдија од Министерството за внатрешни работи (МВР) откако МКД.мк објави дека попладнево се евакуирани учениците од скопската гимназија „Никола Карев".

Станува збор за училиштата „Раде Јовчевски – Корчагин", „Орце Николов", „Јосип Броз Тито", „Панче Арсовски", „Никола Карев", „Владо Тасевски" и „Михајло Пупин" и „Цветан Димов".

„Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштата. Во тек се антитерористички проверки и се презематаа мерки за расчистување на случајот“, велат од МВР.

Скопските средни училишта изминатиот период повеќепати добиваа закани за поставени бомби, за кои полицијата утврди дека биле лажни.
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски неодамна изјави дека станува збор за хибридни закани и оти очекува истрагата за лажните пријави на бомби наскоро да заврши.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе