Повредено е дете во сообраќајка во Ѓорче Петров, жителите ја блокираа улицата

Десетгодишно дете е повредено во тешка сообраќајна несреќа што се случи вечерва околу 19 часот на улицата „Борис Сарафов“ во скопската населба Ѓорче Петров.

Во детето удрило возило „опел астра“ со скопски регистарски ознаки. Детето веднаш е пренесено во Ургентниот центар, но сè уште не се знае видот на повредите.

По несреќата, жителите на улицата „Борис Сарафов“ ги превртеа контејнерите и го блокираа сообраќајот. Тие излегоа на улица во знак на револт поради брзото возење по улиците и непочитувањето на сообраќајните знаци. 

Детето е во стабилна здравствена состојба, но има скршеница на черепот и тежок потрес на мозокот, информира за МИА дежурниот лекар на Клиниката за неврохирургија д-р Александар Чапаровски.

Според докторот, детето ќе биде задржано на опсервација.

Операциите направени кај повеќето интерсексуални новороденчиња е од козметички причини.

повеќе

Внимателноста во водењето на преговорите за името и изјавите околу нив сега е повеќе од нужна.

повеќе

Во најсеверните делови на грчките региони Западна и Централна Македонија, сите народни ора се инструментални песни. Традиционалните песни во овие региони некогаш имаа зборови - но тие беа на јазик што грчката држава речиси еден век се обидува да го избрише: македонскиот словенски, вели Петрос Карацареас, лектор по англиски јазик и лингвистика на Универзитетот на Вестминстер, Велика Британија.

повеќе