Поради Парадата на гордоста и маршот „Сведоштво за семејство“ изменет сообраќајот во центарот на Скопје

Поради Парадата на гордоста и маршот „Сведоштво за семејство“, кои ќе се одржат денеска со почеток во 12 часот, сообраќајната полиција ќе го пренасочува сообраќајот на скопските улици.

Како што информираат од МВР, парадата ќе почне од Паркот на жената борец на улица Димитрие Чуповски, десно по „Васил Главинов“, по булеварот ВМРО и по булеварот Илинден до „Школка“ во Градскиот парк.

Во исто време ќе се одржи и маршот со назив „Сведоштво за семејство“.

Маршот ќе почне од црквата „Св. Богородица“ на улицата Филип Втори Македонски, десно по улицата 11 Октомври, улицата „Димитрие Чуповски“, улицата „Васил Главинов“, булеварот „Партизански одреди“ до Соборниот храм „Св. Климент Охридски“.

Поради одржување на овие два настана, сообраќајот ќе биде пренасочен по булеварот „Кочо Рацин“, улицата „Кирил и Методиј“, булеварот „Св. Климент Охридски“ и другите околни улици.

Од МВР апелираат сите граѓани учесници во сообраќајот да ги почитуваат наредбите што ќе ги даваат униформираните полициски службеници и да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

 

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе