Изминатата недела

„Пајакот“ во Центар подигна 63 возила, на 58 поставен „блокатор“

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје изминатата недела санкционирале 121 непрописно паркирано возило кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.

„Во периодот од 11 до 17 мај, со помош на специјалните возила „Пајак“ на ЈП ПОЦ отстранети се 63 непрописно паркирани возила, а со поставување на механичко средство „блокатор“ санкционирани се 58 возила кои биле затекнати во резидентни зони, а не биле корисници-резиденти на секторот во кој што биле паркирани“, соопштија од ЈП ПОЦ.

Оттаму најавуваат дека во наредниот период ќе продолжат со секојдневно отстранување на сите непрописно и несовесно паркирани автомобили во општина Центар со цел да се подигне сообраќајната свест на повисоко ниво и да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе