Паднати дрвја и неколку оштетени автомобили во краткотрајното невреме во Скопје

Краткотрајното невреме попладнево го погоди скопскиот регион и предизвика мали штети во главниот град.

Како што соопштија од Град Скопје, регистриран е прекин на електричната енергија во делови на Центар и Аеродром и прекин на телекомуникациската мрежа во неколку скопски населби. Паднати се десетина дрвја и има неколку оштетени автомобили.

Град Скопје информира дека се проодни сите подвозници и дека екипи на јавните градски претпријатија работат на поединечни локации.

„Екипите на ЈП „Паркови и зеленило” работат на расчистување на дрвјата, додека екипите на ЈП „Водовод и канализација” на отстранување на проблеми со атмосферската канализација“, се вели во соопштението.

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе