Отворен зелениот покрив на ГТЦ (ФОТО)

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов со претставници од Градскиот Трговски Центар и Општина Центар денеска официјално го пушти во употреба зелениот покрив на ГТЦ.

На 1.800 квадратни метри на просторот што гледа кон Плоштадот Македонија засадени се 29 висококвалитетни дрвја и повеќе од 30 други видови садници.

ПОоставени се и неколку фонтани и базени, монтажна бина, шаховско поле, кафуле, модерна урбана опрема од клупи, корпи за отпадоци и паркинзи за велосипеди…

 

 

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе