Од 26-ти до 28-ми овој месец, македонски вински фестивал во Скопје

По 14. пат, традиционално во Скопје ќе се одржи најголемиот македонски вински фестивал. На „Скопје вајн експо“ (Skopje Wine Expo) посетителите ќе имаат можност да уживаат во најдобрите македонски вина, деликатеси и богата музичка програма, соопшти организаторот.

Фестивалот ќе се одржи од 26 до 28 септември на платото пред МОБ ( Плоштад „Мајка Тереза“) и ќе настапат: Ефто Пупиноски и Блага Петреска, „Тропико Бенд“, „Слаткаристика", „Ареа“, Тоше Проески Трибјут ( Александра Јанева и Марко Логаут), „Нокаут“, Криско и Графа од Бугарија, „Либеро Бенд“ и многу други. На фестивалот ќе има дегустација на сортни вина, голем избор на гурмански специјалитети, вински коктели како сангрија и вино мохито и забави кои ќе започнуваат од 18:00.

Фестивалот се одржува под покровителство на Град Скопје, а посетителите ќе имаат можност да уживаат во македонските вина, гурмански специјалитети, но и музика за сите вкусови.

 

 

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе