Поради протест пред Основното јавно обвинителство

„Монструм“ од 13 часот ќе ги затвори улиците за сообраќај од Чаир до Обвинителството

Поради најавен протест пред Обвинителството инициран од семејствата на обвинетите во случајот „Монструм“ , од 13 часот ќе бидат затворени за сообраќај дел од улиците во Скопје, од паркот во Чаир па сѐ до Обвинителството.

Протестот во МВР го најавило лицето Блерим Ахмеди, а како иницијатор се појавува Бедри Ајдари, во својство на „претседател на организациски совет“.

Тој на својот Фејсбук профил  го изрази своето незадоволство од обвинителката Фатиме Фетаи и ги покани граѓаните да се приклучат на протестот.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека поради протестот, најавен да почне во 13.30 часот, од парк Чаир до Oсновното јавно обвинителство, во траење од три часа, СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќај.

„Затворени за сообраќај од 13 часот до завршување на протестот, ќе бидат: бул.Христијан Тодоровски Карпош", ул.„.Џон Кенеди", ул.„Цветан Димов", бул.„Гоце Делчев" и ул.„Филип Втори Македонски", а сообраќајот ќе биде пренасочен по околните сообраќајници“, соопшти СВР Скопје и апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе