Во Скопје продолжуваат засилените сообраќајни контроли

МВР: Казнети 255 возачи и пешаци

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените сообраќајни контроли. Казнети се 255 возачи и пешаци поради непочитување на сообраќајните прописи.

На територијата на Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 255 санкции, меѓу кои за возење без возачка дозвола 12 лица, за пречекорување на дозволената брзина на движење 58 прекршоци, 13 за технички неисправни и нерегистрирани возила и четири казни за мотоциклисти.

Поради недозволено паркирање изречени се 86 мерки казни, а 68 возила се подигнати со пајак службата. Казнети се и 25 пешаци.

„Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот", велат од МВР.

Во однос пак, на санкциите за неносење на заштитна маска од вирусот ковид-19, казнети се 26 лица.

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе