Малолетнички се степале во Дебар Маало (ВИДЕО)

Вчера во скопската населба Дебар Маало се случи уште една масовна тепачка меѓу малолетници. Најпрво на социјалните мрежи се појавија видеа и информации за инцидентот пред сендвичарница во Дебар Маало, а од МВР ја потврдија информацијата. На видеото се гледаат турканици на поголема група ученици кои во еден момент почнуваат да бегаат.

„Р.М.(44) од Скопје пријавил дека околу 22.00 часот на улицата „Орце Николов“, во близина на сендвичарница, четири малолетнички, по вербална расправија, физички ја нападнале неговата малолетна ќерка. Според пријавеното, причина било претходно недоразбирање околу нарушени другарски односи на училиште. Полициски службеници излегле на местото на настанот и се работи на расчистување на случајот“, соопшти МВР.

 

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе