Градски превоз во Скопје

ЈСП утре со помал број на автобуси, до крајот на распустот со редуциран зимскиот возен ред

Од ЈСП информираат дека утре, поради празникот Водици, автобусите ќе возат според неделниот возен ред, со исклучок на некои линии, додека од четврток па до завршувањето на распустот за учениците, автобусите ќе возат според редуциран зимски возен ред.

Утре, поради верскиот празник Богојавление (Водици), јавниот превоз ќе функционира по неделен возен ред,  велат од ЈСП и наведуваат дека исклучок ќе бидат линиите 11, 11А, 18А, 32, 47А, 51, 55, 55Б, 55В, 56, 56А, 70, 74, 81, 118, 160, 164 и 180, кои ќе сообраќаат по саботен возен ред.

Дежурни ќе бидат билетарниците на Зелен пазар и Транспортен центар кои ќе работат од 7 до 19 часот, а од 7 до 13 часот отворена ќе биде билетарницата во Ѓорче Петров.

Жичарницата ќе работи вообичаено, од 10 до 17 часот.

„Од четврток јавниот превоз ќе продолжи да функционира по редуциран зимски возен ред, со оглед на одлуката за продолжување на училишниот зимски распуст.
Ваквиот режим на функционирање на јавниот превоз ќе важи до завршување на распустот“, соопшти ЈСП.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе