Скопје

Изминатиов викенд повредени 20 лица во вкупно 31 сообраќајка

Три лица се потешко повредени, додека 17 полесно во сообраќајки што се случиле изминатиот викенд во Скопје. 

Двајца возачи и сопатник се тешко повредени, а со телесни повреди се здобиле 17 лица, во 17 од вкупно 31 сообраќајка што се регистрирани изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје.

Сообраќајната полиција исклучила од сообраќај 16 лица под дејство на алкохол и шест пред да се стекнат со право на управување моторни возила. Исклучени се и шест нерегистрирани возила.

Казнети се и девет пешаци за поминување коловоз надвор од пешачки премин и еден за поминување на црвено светло.

Поради непрописно паркирање „пајакот" кренал 103 возила.

Даночните затајувачи сѐ почесто се мали фирми, кои сѐ потешко се следат.

повеќе

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе