Поради протестот на приватните превозници

Едвај излегов од Скопје, се пожали министерот Пенов кај струмичкиот градоначалник

Едвај излеговме од Скопје поради протестот на приватните превозници, изјави во Струмица министерот за локална самоуправа Ристо Пенов кој денеска во Струмица отиде кај градоначалникот Костадин Костадинов. Пенов, кој вчера најави дека ако е потребно Владата може и насилно да ги тргне блокадите со автобуси, во Струмица рече дека може да се протестира таму каде што е изворот на проблемот и додаде дека трпат граѓаните поради кавгата меѓу скопската градоначалничка и превозниците.

Според Пенов, приватните превозници не треба да го блокираат Скопје туку да протестираат онаму каде што сметаат дека им е создаден проблемот.

„Од кавгата меѓу градоначалничката Данела Арсовска и приватните превозници штетата ја трпат граѓаните кои не можат да стасаат на работа, на лекар или во училиште. Преголема е штетата поради самоволието на улиците. Едвај излеговме од Скопје тргнувајќи кон Струмица. Граѓаните возат најмалку по половина час повеќе од потребното време, се губат часови, се доцни на работа, се троши гориво, штета имаат и бизнисите“, рече Пенов..

На новинарско прашање дали Министерството за локална самоуправа ќе преземе нешто да се реши проблемот бидејќи Арсовска нема намера да им го исплати долгот, Пенов рече дека не може да каже кои мерки ќе се преземат, но рече дека ситуацијата се следи.

Инаку, вчера Пенов во госутвање на ТВ Сител најави можност Владата насилно да ги тргне автобусите, но и нагласи дека сите средства не се исрпени.

На ваквата изјава од Пенов, денеска реплицираше лидерот на превозниците Ленин Јовановски кој на министерот му порача дека ако сака може и тенкови да испрати, но дека приватните превозници законски го најавиле протестот.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе