Денот на шегата веќе не е толку смешен

Зошто? Затоа што реалноста стана цепки, па тој не може да дојде до израз. Во ера кога може да ве разбудат со вест дека Доналд Трамп станал претседател на САД или дека струмички пожарникар бил нападнат со мотика додека гаснел пожар и тоа да не е шега, туку да е мртво озбилно, може да си помислите дека 1 Април некако ја загубил поентата. А можеби и не, бидејќи фоткава направена денеска во Скопје стварно крева расположение.

Фото: Роберт Атанасовски

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе