ВМРО-ДПМНЕ

Бојковски: Вардариште пак профункционира

Општина Гази Баба со забрзано темпо прераснува во општина со најмногу диви депонии во Република Македонија. По пријава на граѓаните на населено место „Кирил Петрушевски“ дојдовме на лице место да ги охрабриме надлежните институции да реагираат на оваа еколошка катастрофа што зазема огромни размери, изјави Тони Бојковски, претседател на Советот на општина Гази Баба.

„Некогашната депонија Вардариште не е веќе некогашна. Некој си дозволил да ја активира и да положува милиони тони шут и отпад. Од градоначалникот на Гази Баба, Борче Георгиевски и од градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, бараме под итно запирање на активностите на оваа дива депонија затоа што во населено место „Кирил Петрушевски“ не живеат луѓе од втор ред.

На добар пат сме да бидеме најзагадената општина во Република Македонија. Далеку се граѓаните на општина Гази Баба од животот што им го ветивте и граѓаните не го заслужуваат ова. Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на следната седница на Совет ќе предложи решение за оваа дива депонија и не отстапуваме до конечната реализација за населено место „Кирил Петрушевски“ и општина Гази Баба да биде пристојно место за живеење“, изјави Бојковски.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе