ЈП „Водовод и канализација-Скопје"

Без вода жителите од село Трубарево

Поради дефект денес без вода ќе бидат дел од жителите од улицата „Благоја Стефковски“, населба Хиподром и на село Трубарево.

„Ве известуваме дека на ден 10.06.2019 поради промена на 6 затварачи ( шибери) „ф 100 мм“ на улица „Разлошка раскрсница“ со улицат „Беровска“ во населба Маџари, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од улицата „Благоја Стефковски“, населба Хиподром и село Трубарево од 10:00 часот до завршување“, соопштуваат од ЈП „Водовод и канализација-Скопје".

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе