ЈП Водовод и канализација

Без вода дел од жителите на населба Бутел

Јавното претпријатие Водовод и канализација соопштува дека без вода денес ќе останат жителите на улица „Душко Петковиќ" во населба Бутел.

„Ве известуваме дека денес поради уличен дефект на водоводна мрежа ф 80 м.м. на улица Душко Поповиќ 10 со прекинато водоснабдување ке бидат корисниците од улицата Душко Попович, 40 куќи од 14:20 часот до завршување на дефектот", се вели во соопштението на претпријатието.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе