АВМУ: 1ТВ остана без лиценца

Агенција за медиумите на седница попладнево одлучи да се одземе лиценцата за емитување на 1ТВ чиј неформален сопственик е првоосомничениот во предметот „Рекет" Бојан Јовановски.

Агенцијата отвори постапка поради неисполнување на минимум кадровски услови, медиумот имаше 15 дена да ги исправи пропустите, а бидејќи тоа не е сторено донесена e одлука за одземање на лиценцата.

Агенцијата поведе постапка и за скриено сопствеништво на медиумите откако самиот Јовановски во последното интервју во телевизијата призна дека тој е всушност сопственик, иако како сопственици официјално беа наведени неговиот татко и Јасна Мандиќ, двајцата сега осомничени во проширената истрага за „Рекет“.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе