ЈП Водовод и канализација-Скопје

Апел до граѓаните да ги полеваат дворовите и поголемите површини после 22 часот

ЈП Водовод и канализација-Скопје информира дека поради големата потрошувачка на вода за време на топлотниот бран кој го зафати Скопје дополнително се вклучени 4 бунари кои ја надополнуваат потрошувачката во овој период.

„Апелираме до сите граѓани рационално и внимателно да ја користат водата, a воедно и ги замолуваме да го избегнуваат непотребното трошење на водата за полевање на дворови и поголеми површини, односно тоа да го прават после 22 часот“, пишува во соопштението од ЈП Водовод и канализација-Скопје.

 

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе