По трагичната сообраќајна несреќа

15-та жртва во сообраќајката кај Ласкарци, во критична состојба се уште 5 лица

На Клиниката за реанимација и интензивно лекување во Клиничкиот центар во Скопје почина уште едно лице од повредените во трагичната сообраќајна несреќа што се случи на 13 февруари на автопатот Скопје - Тетово кај селото Ласкарци.

Станува збор за маж на возраст од 39 години кој имал тешки повреди на градниот кош, соопшти Министерството за здравство. 

Во критична состојба се наоѓаат уште пет пациенти.

Уште триесетина повредени и понатаму се лекуваат во болничките центри во земјата, а некои од нив се пуштени на домашно лекување.

 

 

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе