Скопје

„Купувањето на противпожарната скала за Град Скопје е повеќе од неопходно. Купена е по наша препорака и врз основа на направена анализа“, изјави денеска командатот на Противпожарната бригада на Град Скопје, Владимир Симоновски.

04 Мај 2021 - 13:11

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска се обрати до Државната комисија за спречување на корупцијата со барање за испитување на наводните сомнежи за постоење корупција и судир на интереси при реализација на набавката на специјализираното возило - противпожарна скала, која претставува единствена опрема од ваков тип на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје.

04 Мај 2021 - 12:06

Хуманитарната акција „Волшебно велигденско дрво" што се одржа од 12 до 27 април во Рамстор Мол, а беше наменета за корисниците од Дневниот центар за лица со церебрална парализа и Дневен центар за лица со интелектуална попреченост над 18 години „Пролет", успешно е завршена, информираат организаторите.

29 Април 2021 - 17:48

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје, информира дека во сабота јавниот превоз ќе сообраќа по вообичаен возен ред, без временски ограничувања. Во останатите денови од претстојниот, продолжен празничен викенд, односно во петок, недела и понеделник, автобусите ќе сообраќаат до 21 часот по неделен возен ред.

29 Април 2021 - 11:29

„Јас моето мислење за овој проект го кажав на мојот ФБ и тоа два пати. На некој начин го предупредив и сакав да му дадам дознаење на градоначалникот Шилегов дека ова не е добар проект, дека ова ќе биде штетен проект за градот Скопје од повеќе аспекти. Имено, ваков бас рапид транзит, значи брз автобуски превоз и се практикува во големи градови, односно милионски градови, кои што имаат многу голема должина од едниот до другиот крај. Таков има Истанбул, таков има Мексико Сити и сл. И тоа има дури 180 километри од едниот до другиот крај. Но, на 12 километри раздалеченост, растојание вие да правите ваков проект мислам дека е многу несоодветен", истакна Коце Трајановски, поранешен градоначалник на Скопје и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во дневникот на Сител телевизија.

27 Април 2021 - 20:23

Град Скопје утре во раните утрински часов ќе изврши авионско прскање против ларви од комарци и апелира до пчеларите навреме да ги заштитат пчелите.

26 Април 2021 - 10:38

Мора да се почитува законот и параметрите од Генералниот урбанистички план и со нив да се усогласат деталните урбанистички планови. Тоа е нешто што треба да го сработат урбанистите, смета градоначалникот на Скопје Петре Шилегов за проектот „Гранд" предвиден на паркингот спроти хотелот „Холидеј ин".

23 Април 2021 - 21:21

Компанијата „МГ Фешн", во консултација со својот адвокатски тим, има основа за целосно легитимна правна постапка за претрпена штета, доколку Општина Центар донесе одлука за суспензија на деталниот урбанистички план со кој е засегната „МГ Фешн" како инвеститор на проектот „Гранд Скопје", соопшти компанијата. Евентуалните штети се проценети на десетици милиони евра и таа штета потенцијално ќе падне на товар на општината, предупредува компанијата.

23 Април 2021 - 15:32

По вчерашното поднесување на петицијата до Владата и Општина Центар со која бараат во никој случај да не се суспендира планот и да се спречи изградбата на комплексот кај Холидеј Ин, жителите на Ново Маало денеска почнаа со мобилизација на правен тим во одбрана на нивните ставови.

22 Април 2021 - 11:54

Жителите на Ново Маало денеска поднесоа петиција до Владата и до Општина Центар со која и официјално бараат да се постапи согласно законите и да се овозможи изградба на комплексот кој е предвиден да се гради на паркингот на Холидеј Ин. На петицијата има над 330 потписи од жители на Ново Маало, но и соседи од Градски ѕид и други граѓани. 

21 Април 2021 - 15:50

Скопје е првиот град на Балканот кој ќе воведе Бас рапид транзит систем, брз, безбеден и одржлив јавен транспорт кој ќе биде доволно атрактивен и ќе овозможи директно намалување на сообраќајниот метеж, а со тоа индиректно ќе се намали и аерозагадувањето во делот на сообраќајот, изјави скопскиот градоначалник Петре Шилегов на денешното потпишување на договорот за заем за реализирање на проектот.  

21 Април 2021 - 14:06

Владата ќе ги почитува законите и доколку не се почитуваат, таму градба нема да има, изјави денеска на прес-конференција портпаролот на Владата, Душко Арсовски запрашан каков е ставот на Владата за најавената изградба на згради во центарот на Скопје, спроти хотелот „Холидеј ин".

21 Април 2021 - 13:54

Утрово е извршена „герила - акција“ врз седиштето на општина Центар. На оградата од дворот на општината непознати лица поставија голем плакат, добро видлив од улицата за минувачите и за тие што поминуваат со возила. Повикот е да се поднесе оставка. Сосема е сигурно дека мотивот за герила - акцијата е случајот со наводната немоќ на институциите да се сопре изградбата на огромен станбено - деловен комплекс на просторот каде сега се наоѓа големиот паркинг спротив „Холидеј ин“.

21 Април 2021 - 11:06

Јавниот превоз ќе продолжи да функционира до 20 часот, согласно одлуката на Владата за продолжување на одлуката за забрана на движење на населението во период од 20 до 5 часот, заклучно до 27.04.2021 година, информираат од ЈСП.

20 Април 2021 - 19:36

Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) и Академијата на архитекти како дел од асоцијацијата се за доследно почитување на целите, проекциите и планските решенија од Генералниот урбанистички план на град Скопје 2012-2022 година и плановите од пониско ниво мора да бидат усогласени со овој стратешки план. Тоа се однесува и на планот во чиј состав е и локацијата наспроти хотелот „Холидеј ин“, но и за сите останати за кои постои интерес во јавноста како што се фабриката Треска, Дебар Маало, Мал Ринг, Езеро Треска, Расадник...

20 Април 2021 - 11:53

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе