ЈАВНАТА СЕДНИЦА БЕЗ НАЧАЛНИКОТ НА ПЕТТАТА УПРАВА

СЈО тврди дека Грујовски сакал да ги контролира нивните активности

Горан Грујовски, поранешниот началник на петтата управа во МВР, обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ за злоупотреба на службена положба, злосторничко здружување и фалсификување службена исправа, не се појави во Апелацискиот суд во Скопје. На јавната седница дојдоа неговите адвокати.

Специјалната обвинителка Ленче Ристоска на јавната седница во Апелацискиот суд во Скопје за жалбата поднесена за случаите “Таргет” и “Тврдина” во кои обвинет е и поранешниот шеф на петтата управа Грујовски, рече дека кај обвинетиот бил најден нотес за активностите на СЈО и тој сакал да ги контролира активностите на СЈО.

“При извршениот претрес, кај поранешниот шеф на петтата управа во МВР,Горан Грујовски пронајден е нотес со евиденција, кој сведок во колку часот влегува во СЈО и од кој обвинител е испрашуван”, рече обвинителката Ристоска во Апелацискиот суд.

Според Ристоска, одземен бил компјутерот на Грујовски каде имало креирана папка со наслов „СЈО“ каде стоеле упатства како да се однесуваат лицата кои биле повикани да дадат исказ во Специјалното јавно обвинителство.

Референдумот во Дојран во недела е поделикатен од оние во Гевгелија, Богданци и Валандово, зашто отворањето рудник во Казандол може да го кутне во уште потешка агонија eзерото кое е прогласено за споменик на природата. 

повеќе

Во Франција, пред, по и за време на Втората светска војна, пушењето, особено француски марки цигари, било чин на патриотизам. 

повеќе

Не постојат „повисоки интереси" од типот на членството во Европската Унија или НАТО алијансата за кои вреди да се прават потценувачки компромиси.

повеќе