На реисот му е испратена трета покана

Реџепи два пати бил повикан, но не дошол во ОЈО за изјавата „судијката да почине“

Поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи два пати бил повикан во Основното јавно обвинителство во Скопје во врска со изјавата за „судијката да почине“, но ниту еднаш не се појавил, потврдуваат за МКД.мк од ОЈО. На Реџепи му е испратена трета покана за средината на месецот. Од таму додаваат дека за двете изјави на поглаварот на Исламската верска заедница се прават проверки во предистражна постапка во рамките на еден предмет.

„За двете изјави на поглаварот на Исламската верска заедница се прават проверки во предистражна постапка во рамките на еден предмет. Притоа се проверува дали во изјавите има елементи на кривично дело. Во оваа постапка, поглаварот на Исламската верска заедница два пати беше повикан да даде исказ во Основното јавно обвинителство Скопје, но тој не се јави на поканата. Нова покана за да даде исказ му е упатена за средината на месецов. Во меѓувреме се преземаат други дејствија во предистражната постапка“, велат од Основното јавно обвинителство Скопје.

Сулејман Реџепи еднаш беше повикан на распит во Обвинителството откако Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска поднесе пријава до Министерството за внатрешни работи за ширење говор на омраза од страна на поглаварот.

Овој предмет сега се надоградува и со нова изјава за говор на омраза.

Во своето обраќање сѐ уште актуелниот поглавар на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи за судијката која ја донела одлуката Бузаку да биде нов поглавар, рече дека е одлука против него, и се послужи со, во најмал случај, скандалозна изјава.

 „Слушнав дека имала проблеми со здравјето, сега моментално. Но, не ја жалам, таквите нека починат", изјави Реџепи, поздравен со аплауз од оние што беа до него.

Комисијата за односи со верски заедници го осудија говорот на Реџепи.

К.Д.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе