Разно

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Попладне претежно во западните делови ќе има услови за краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. 

08 Август 2022 - 07:01

Пожарот кај село Фурка, Дојран, е активен, но нема опасност од загрозеност на објекти, информираат од Центарот за управување со кризи. На теренот дејствуваше воен хеликоптер, а ќе продолжи да гаси и утре наутро.

07 Август 2022 - 20:30

Во прилепската касарна „Мирче Ацев“ вечер од 18 часот почнува одбележувањето на 21-годишнината од загинувањето на 10 припадници на АРМ. На 8 август кај месноста Карпалак 2001 година армискиот конвој беше нападнат од заседа и загинаа 10 прилепски резервисти.

07 Август 2022 - 11:25

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од североисточен правец. Попладне и вечер ќе има услови за локална нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

07 Август 2022 - 07:30

Македонските шуми минатата година претрпеле катастрофални штети, при што најновите податоци објавени од Државниот завод за статистика (ДЗС) покажуваат дека уништувањето на шумите лани не било единствено од пожари, туку и од зголемената бесправна сеча на дрвја, како и од елементарни непогоди и штети врз шумите што ги предизвикуваат инсекти, пишува Мета.мк.

06 Август 2022 - 19:55

Секое населено место мора да има пристап до вода за пиење, изјави денеска министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини на почетокот на изградбата на секундарна водоводна мрежа со разделни шахти за приклучување на потрошувачи за Мерово во Општина Желино.

06 Август 2022 - 16:22

Пожарот што вчера попладнево избувна во околината на Прешево во соседна Србија е видлив и во Куманово. Според пишувањата на српските медиуми, опожарени се 50 хектари борова шума. 

06 Август 2022 - 10:21

Сплиќанец напиша писмо за тоа зошто денес му недостасуваат сите бивши Југословени, но и што уште му недостасува, што имал во некогашната заедничка Југославија. Писмото деновиве стана еден од најчитаните текстови во регионот.

06 Август 2022 - 10:15

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена, а попладне на места зголемена облачност.  Ќе дува слаб до умерен, на места повремено засилен северен ветер.

06 Август 2022 - 07:45

Пожарот што попладнево избувна во околината на Прешево во соседна Србија е видлив и во Куманово.

05 Август 2022 - 23:16

Откако во неколку наврати не добивале никаков одговор од надлежните во Општина Маврово Ростуше, претставници на Месната заедница Маврово се обратиле и до Народниот правобранител и добија некаков одговор. Се работи за планирана нова зграда, шестокатница, пред училиштето во селото. Мештаните добија само ветување дека инвеститорот ќе мора да направи одредени корекции. Мештаните се незадоволни.  

05 Август 2022 - 08:56

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 31 до 38 Целзиусови степени. УВ индексот ќе биде 8.

05 Август 2022 - 07:10

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Табановце времето на чекање за влез и излез од државата е од 40 до 60 минути, а на ГП Богородица време на чекање за влез и излез од државата е околу 30 минути.

04 Август 2022 - 13:15

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 20, а максималната ќе достигне од 29 до 37 Целзиусови степени. УВ индексот ќе изнесува 8.

04 Август 2022 - 08:11

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Попладне претежно во планинските подрачја ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. УВ индексот ќе биде 8.

03 Август 2022 - 07:14

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе