Разно

800 милиграми на еден кубен метар воздух од ПМ10 честичките дишат вечерва граѓаните на Тетово. Максимално дозволените концентрации се 50. Во градот нема никакви предупредувања, возбудувања, акции или пак загриженост од општинските власти. Пред некој ден вакви мерења покажа и станицата во гази Баба, па надлежните излегоа со официјално соопштение дека станува збор за грешка, за поправка на апаратите. Што е причината за ваквото загадување во тетово, најверојатно ќе дознаеме утре. А до тогаш, тетовци седете дома, затворајте прозорци, маските на лице и... лека ноќ!  

10 Ноември 2019 - 22:15

Денеска времето во Македонија ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни и пообилни (над 30 л/м2). Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

10 Ноември 2019 - 07:58

Со внимание ги разгледав вашите предлози за надминувања на загадувањето предизвикано од зачестените палења на депонии, пожари и оган на отворено. Се согласувам дека за сузбивање на овие појави, но и за решавање на прекумерното загадување е потребна координација и максимално залагање на сите вклучени страни, се вели во одговорот на претседателот Стево Пендаровски на отвореното писмо на О2 иницијативата упатено до него и до премиерот.

08 Ноември 2019 - 19:43

Марко Шкориќ е професор на Одделот за медиуми и комуникација на Универзитетот на Хонгконг, а неговите истражувања главно се фикусирани на новите медиуми и на социјалните, со посебен акцент на граѓанските и политичките импликации на дигиталните технологии. Во разговор за МКД.мк за време на Светскиот форум за демократија што се одржува во Стразбур говори за социјалните медиуми, лажните вести, заштитата на корисниците, продажбата на податоци…

08 Ноември 2019 - 13:33

Во тек се археолошките истражувања на локалитетот Голема Пешт, долгорочен проект на Министерството за култура. Годинава е отворена петта сонда во десната страна на пештерата.

08 Ноември 2019 - 10:46

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, поинтензивни на истокот. На југоистокот ќе има услови за појава на ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

08 Ноември 2019 - 06:58

Крводарителска акција денеска организираше Општинската организација на Црвен крст во Делчево. Акцијата се спроведе во соработка со Инстутутот за трансфузиона медицина од Скопје, чиј претставник Весна Јанева, ги пофали хуманите делчевци за масовниот одѕив.

07 Ноември 2019 - 18:02

Водостојот на Охридското Езеро е за два сантиметра повисок од вчера, но се уште е за еден сантиметар понизок од вообичаениот за овој месец, покажуваат последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

07 Ноември 2019 - 11:03

Сопствениците на викендички и жителите на Маркова Сушица, место Перковец, Општина Студеничани, веќе подолго време имаат проблем со патот од продавницата поставена на крстосницата за Марков манастир, Козјак кон Добри Дол во нагорнина од наредните 500 метри. Наведениот дел од патот е во катастрофално лоша состојба, со огромни дупки, скоро и невозможно за одвивање на сообраќајот.

07 Ноември 2019 - 10:38

Најмногу дожд до седум часот утринава наврнал во Лазарополе – 18 литри на метар квадратен, а најмалку во Прилеп и Куманово еден литар на метар квадратен. Најстудено утринава е во Берово каде се измерени шест степени, но во целата држава утринските температури се над нулата.

07 Ноември 2019 - 09:51

Денеска времето во целата земја ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд поинтензивни во западните делови. Ќе дува слаб до умерен претежно југоисточен ветер.

07 Ноември 2019 - 07:03

Првата петолетка од македонско-хрватската новинарска дружба заврши. Ударнички како и секогаш - со многу дебати, согласувања и несогласувања, со фасцинантни софри и компаративни анализи на нивната „лијепа наша“ и нашата „балканска крстосница“, со вечните надмудрувања дали македонскиот домат, пинџур и ајвар можат да се носат со нивниот зубатац, пршут или пашки сир.

06 Ноември 2019 - 16:01

Државата губи по 15.848 евра на годишно ниво за секој отселен млад човек, алармираат од Мрежата за спречување на одлив на мозоци во која членуваат седум граѓански организации

06 Ноември 2019 - 14:12

Со брзина од 150 километри на час се движеле над 13.300 автомобили на скопската обиколница во текот на септември годинава. На патот Тетово – Гостивар, пак, со брзина од 150 километри на час возеле 3.921 возило. Вкупната фреквенција на сите патишта во државава заклучно со септември годинава изнесува 490.735 возила, покажуваат податоците од автоматските и мобилните бројачи што ги поставува на патиштата Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП).

06 Ноември 2019 - 08:37

Деветнаесет дена во октомври биле со температура над 20 степени, а средномесечните просечни температури се повисоки за 2,4 степени во однос на просекот од 1981 до 2010 година. Месецот бил потопол и енормно сув.

06 Ноември 2019 - 08:14

Макси помпа, просечен дипломатски и небитен медиумски ефект.

повеќе

Силите на антиглобализацијата веќе стануваат доволно моќни да и зададат значаен удар на светската економија. 

повеќе