Слаб земјотрес во источна Македонија

Земјотрес од 2,9 степени почувствуван е синоќа во источна Македонија.

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала почувствуван е синоќа во околината на Пехчево и Берово.

Земјотресот е регистриран од телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, вчера во 19 часот и 29 минути, а епицентарот се наоѓа пет километри северозапазно од Пехчево.

Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 2,7.

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе