Земјотрес почувствуван во Тетово и Гостивар

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала попладнево бил почувствуван во Тетово, Гостивар и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија во Скопје.

Земјотресот бил регистриран во 12.16 часот, со епицентар на 45 километри западно од Скопје, во подрачјето помеѓу Тетово и Гостивар.

Во Тетово, Гостивар и околината бил почувствуван со интензитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала, додека во Скопје, Куманово и Дебар со околината земјотресот бил почувствуван со интензитет од III степени според истата скала.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе