Земјотрес почувствуван во Македонија, епицентарот во Босна и Херцеговина

Вечерва во 23.07 почувствуван е земјотрес во дел од Македонија, а вознемирени беа жителите на повисоките катови во Скопје. Според специјализираниот сајт за земјотреси ЕМЦС, епицентарот бил во Босна и Херцеговина со сила од 5,7 степени по Рихтер, на 42 километри југоисточно од Мостар и на 16 километри од Столац. Првичните информации говорат за материјална штета.

Фото: Фесјбук - Хабер.ба

Медиумите од БиХ, Хрватска и Црна Гора јавуваат дека особено силно е почувствуван во Херцеговина, како и долж јадранскиот брег, посилно во Далмација и на црногорската ривиера. Се јавува дека земјотресот ги вознемирил луѓето од речиси цела поранешна Југославија. Вознемиреност имало и во Сараево, Белград, Загреб, Подгорица, a жители дури и на Љубљана од повисоките катови на зградите велат дека почувствувале земјотрес.

Во Скопје и делови од Македонија земјотресот е почуствуван со сила од 3 степени.

Според првичните фотографии по медиумите и социјалните мрежи, има материјална штета во Мостар и околните места. Засега нема информации дали има повредени лица.

Хрватската сеизмолошка служба вели дека епицентарот бил во Невесиње со сила од 6,1 по Рихтер.

Фотографијата е од Мостар, на улицата „Маршал Тито“, каде се урнал оџак од театарот.

Легенда под Главна слика

Фото: Фесјбук - Хабер.ба

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе